Az ITM 2019-ben alapította meg az Ipar 4.0 szakmai díjat négy kategóriában: kis- vagy közepes vállalkozás, nagyvállalat, oktatási, képzési programot megvalósító szervezet, valamint az ipar 4.0 eredetű jelentős kutatást, fejlesztést, innovációt megvalósító szervezet kategóriában.
A 2021. évi díjakat 2022. május 18-án nyújtotta át Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára és Monostori László, az Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform Szövetség elnöke, aki a felterjesztést tette, a Hotel Kozmoban rendezett, az "Innovációkkal az Ipar 5.0 felé" címmel rendezett hibrid konferencián (lásd vonatkozó korábbi hírünket).
A konferenciáról készített összefoglaló kisfilmet itt tekinthetik meg.
A kis- és közepes vállalkozás kategóriában a díjat Dr. Vicze Gábor, a kitüntetett Innomine Group Kft. ügyvezető igazgatója vette át.
Az Innomine Group Kft. több Horizon2020 projektben is részt vesz, amelynek fő területei az Ipar 4.0 megoldások bevezetése, a KKV-k és kutatók támogatása. Ezen projektek közül kiemelkedik a CloudiFacturing, amelyben aktív szerepet vállalt a Cloud és HPC alapú megoldások bevezetésében. Az Innomine Group a DSS Consultinggal közösen, valamint számos további partner (pl: Fraunhofer, SZTAKI, University of Westminster) bevonásával kifejlesztette az optimAPS nevű termelésoptimalizáló rendszert, mely egyedülálló a piacon, kimondottan kis- és középvállalkozások számára, felhőtechnológia segítségével támogatja a gyártási folyamat optimalizációját és real-time nyomon követését. A rendszer a KKV-k gyors bevezetési és költséghatékonysági igényeit elégíti ki, ezt ötvözi a legnagyobb cégek által elérhető modern technológiával és széleskörű funkcionalitással.
Az Ipar 4.0 digitalizációs technológiát sikeresen bevezető, illetve egyéb jelentős, kapcsolódó innovatív tevékenységet megvalósító nagyvállalat kategóriában a győztes a Continental Automotive Hungary Kft. A díjat Dr. Keszte Róbert ügyvezető igazgatónak nyújtották át.
A Continental vállalati stratégiájában a gyári TOP célokat támogató stratégiai irányok között kiemelten szerepel a „Growth towards digital factory”, a digitális gyár megvalósítása, amely a termelési és adminisztratív területen a digitalizáció elősegítéséhez és az Ipar 4.0 megoldások térhódításához járul hozzá. Az új megoldások bevezetésének alapja az erős IT infrastruktúra, az inspiráló munkakörnyezet és a munkavállalók digitális tudásának folyamatos fejlesztése.
Jelenleg az önvezető, elektromosan meghajtott és internetre csatlakozó járművek legfontosabb rendszereinek előállítása szerepel a budapesti gyár tevékenységének fókuszában. A csúcstechnológiás termékek gyártásához az eszközeiket és a vezérlő szoftvereket is folyamatosan az Ipar 4.0 legjobb megoldásait megtestesítő rendszerekre cserélik. Ehhez olyan robotokkal egészítik ki a gyártást, melyek az operátorokkal képesek együttműködni, anélkül, hogy az embert vagy a terméket megsértenék, valamint olyan szoftveres megoldásokat fejlesztenek, melyek mérnökeik, vezetőik munkáját megkönnyítve azonnal ellátják őket szükséges és megfelelő információval. Megnyitották saját szoftverfejlesztő központjukat is, amely hozzájárul a gyártási rendszerek globális integrációjához.
A harmadik, az Ipar 4.0-hoz kapcsolódó, átfogó, az Ipar 4.0 digitális átállást nagyban segítő oktatási, képzési programot megvalósító szervezet (egyetem vagy vállalat) kategória nyertese a Miskolci Egyetem Logisztikai Intézet. A díjat Dr. Horváth Zita rektor vette át.
A Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karán működő Logisztikai Intézet (MI LI) a hazai és nemzetközi logisztika oktatás és kutatás meghatározó központja. A Logisztikai Intézet oktatási tevékenysége széleskörű, ellát oktatási feladatokat a BSc és az MSc képzésben, valamint a PhD képzésben is.
Az Intézet kutatás-fejlesztési tevékenységének infrastrukturális háttere: a Logisztikai folyamatszimulációs Laboratórium, a Logisztika 4.0 Laboratórium és a Virtuális logisztikai Laboratórium, amely egy valós, ipari használatra tervezett elemekből felépített komplex anyagmozgatási, logisztikai rendszer. Kiépítése folytán lehetővé teszi a kapcsolódó informatikai rendszer gyakorlatorientált bemutatását, oktatását. Az itt folyó tevékenység automatizált logisztikai rendszerelemek, teljes rendszerek fejlesztésére, vizsgálatára, tervezésére irányul a gépészeti, mechatronikai, vezérléstechnikai, informatikai és rendszerintegrációs területeken egyaránt.
A negyedi kategória a Ipar 4.0 eredetű jelentős kutatást, fejlesztést vagy innovációt megvalósító szervezet (egyetem vagy vállalat) díjazottja a győri Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központ. A díjat Dr. Ballagi Áron tanszékvezető egyetemi docens vette át.
A Széchenyi Egyetem Digitális Fejlesztési Központjában (SZE DFK) a mobilrobotikának egy speciális területével foglalkoznak, mely a járműipari tesztpályák automatizált kiszolgáló rendszerének részét, első elemeit képezi. Elsősorban kültéri működésű, környezeti információk és a belső állapotok monitorozásával autonóm működésre képes, önálló vagy kollaboratív feladatokat végző mobil robotokat, robot manipulátorokat fejlesztenek. A fejlesztés mind a hardver, mind a szoftver területre kiterjed. Jelentős kutatás-fejlesztési erőforrásokat fordítanak a gépi látás és tanulás, valamit a dinamikai modell alapú irányítási módszerek, algoritmusok kidolgozására és használatára. A fejlesztésben az ROS (Robot Operating System) középrétegen történő hierarchikus és moduláris csomópontok alkalmazásának módszertanát követik, ezzel biztosítva a részelemenként is működő rendszert. A robotok közötti és a környezettel történő kis késleltetésű kommunikációs feladatokhoz 5G rendszert használnak.
A Széchenyi Egyetem DFK az intézmény múltjából is adódóan egyedülálló területen foglal el kiemelkedő pozíciót a hazai Ipar 4.0 innovációt művelő intézmények között. A kutatás-fejlesztésben és az oktatásban olyan 5G fókuszterületeken fejti ki tevékenységét, amelyek a közeljövő legfontosabb fejlesztési irányaiba mutatnak, köztük a méréstechnika, az adatbiztonság, az egészségügy, az Ipar 4.0, a mobilitás, valamint az agrárium és a precíziós növénytermesztés területére. Az I4.0 komplex spektrumát (termékfejlesztésben, gyártástechnológia terén és az üzemvitel terén) átfogó elkötelezettség, s az ebből fakadó K+F+I tevékenység, magas szintű piacképes megoldásokat eredményezett.