Az Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform Szövetség (Ipar 4.0 NTPSz) Évnyitó gyűlést tartott 2024. január 15-én, hétfőn, 14 órakor a Bosch Budapest Kampusz helyszínén.
2018 után másodszor szervezett ilyen évnyitó rendezvényt a Platform. Akkor egy oldottabb együttlét keretében volt lehetőségünk ismerkedésre, kapcsolatépítésre, most komoly programalkotó, programot hirdető összejövetelre került sor.
A 2023-ban megválasztott új Elnökség legfontosabb feladatának az idei évben azt tartja, hogy a Szövetség szakmai életének felpörgetésével új lendületet adjon a 2021-ben az ITM részére kidolgozott stratégiánkban megfogalmazott célnak: „Magyarország legyen a 4. Ipari forradalom egyik nyertese, a fenntartható és versenyképes gazdaság megteremtésével.”
Ezt két nagyívű program meghirdetésével kívánja tevőleg elősegíteni. Egy rendkívüli kampány és egy, a digitalizáció mai legaktuálisabb kérdéseit mélységükben tárgyaló workshop-sorozat szerepel a Platform idei programtervében.
Az első programot, a SmartMan – Smart Manufacturing Festival rendezvénysorozatot a kezdeményező Ács István, az NTPSz társelnöke mutatta be. Február 26-án kezdődik és két héten át tart az ipari digitalizációt népszerűsítő és az Ipar 4.0 NTP Szövetséget széles körben láthatóvá tevő eseménysorozat. Ennek keretében keressük azokat az Ipar 4.0 megvalósításban élenjáró magyar intézményeket – nagyvállalatokat, KKV-kat, kutatóintézeteket és egyetemi keretek között működő szervezeteket, laborokat (platformtagokat és platformon kívülieket) –, amelyek nyitottak arra, hogy egy-egy alkalommal kinyissák kapujukat az érdeklődő közönség előtt, s bemutassák eredményeiket, beszéljenek az odavezető út szépségeiről, leküzdött nehézségekről.
A tárgyalás módját mindig az adott vendéglátó határozza meg: általuk kifejlesztett eszközöket vagy alkalmazásokat mutathatnak be prezentáció, aktív működés vagy interaktív beszélgetés formájában. Az elsődleges célközönséget is ők definiálják: szakembereknek, az adott területen működő kutatóknak, diákoknak, s akár laikus érdeklődőknek is szólhat a meghívásuk.
Tisztában vagyunk azzal, hogy a kampány sikere azon múlik, hogy milyen hatékonyan tudjuk az üzenetünket eljuttatni a teljes potenciális érdeklődési körnek. E célból korábban levélben szólítottuk meg tagjainkat, s egy nagyobb szabású kampánynyitót is tervezünk médiajelenléttel, kormányzati aktív támogatással. Tudatosan nem Budapesten, hanem Egerben, az Emersonnál. Professzionális PR akciók kísérik végig az egész programot.
Összesen 20-30 fogadó intézményre számítunk. Már most vannak jelentős tagjaink, akik elkötelezték magukat a részvételre. Az NTPSz tagjainak előzetesen eljuttatott, most is mellékelt felhívás szerint várjuk a további jelentkezéseket.
A második programmal kapcsolatos előadó dr. Váncza József, a Stratégiai Tervezési Munkacsoport, valamint a SZTAKI Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratórium vezetője volt. Az idei és talán még jövőre is áthúzódó workshop-sorozathoz egy menüt állított össze az Ipar 4.0 / digitalizáció legforróbb témáiról. Előadásának a célja annak felmérése volt, hogy ezek közül melyekkel érdemes foglalkozni. Melyik témában van kellő szaktudás, melyik iránt van a legnagyobb érdeklődés?
A gyártáshoz kapcsolódóan hat témát állított össze az előadó, s mindegyiket pontosan diszkutálta (lásd a mellékelt prezentációt), amelyhez az előadást követő interaktív megbeszélés során még egy hetedik is társult:
- Fenntartható és versenyképes gyártás
- Körkörös gazdaság
- Korszerű mesterséges intelligencia a gyártásban
- Autonóm gyártórendszerek / robotika
- Platform alapú gyártás
- Kiberbiztonság a gyártásban
- Additív gyártás (3D nyomtatás).
Az egyes témákban több-kevesebb a megválaszolatlan kérdés, a szakmai közvélemény egy jelentős részét is sok téveszme uralja. Célunk a wokshop-okkal, hogy eloszlassuk ezeket a téveszméket, s ahogy az egyik résztvevő fogalmazott, kitörjünk „a bennünket körülvevő zárt buborékokból”, s kilépjünk a teljes ökoszisztéma terébe, nem feledkezve meg az egyes technológiák környezeti és szociális hatásairól sem. S itt jön a képbe az EU direktívákhoz (pl. Material Act, Digital Product Passport, NIS 2) való alkalmazkodás is. Ehhez fel kell mérni. hogy mely témákban lennének aktív szereplésre jelentkezők, akár az NTPSZ-tagok közül akár a szélesebb szakmai közösségektől.
Az egyes workshop-oknak, amelyeket széleskörű utánkövetés (follow-up) is kísér, végső eredménye egy megvalósítási terv (roadmap) felvázolása kell, hogy legyen.
A jelenlévők megszavazták, hogy a felsorolt témák közül, néhányuk összevonásával, 2024-ben melyik 3 témakör kaphat aktív feladatvállaló támogatást. Ezek:
- Fenntartható és versenyképes gyártás + Körkörös gazdaság
- Platform alapú gyártás + Additív gyártás (3D nyomtatás).
- Korszerű mesterséges intelligencia a gyártásban.
Az Elnökség kéri, hogy a tagok vállaljanak aktív közreműködést a prioritizált témacsoportokban, és jelezzék vissza, hogy kikre lehet számítani? A jelentkezések függvényében tudjuk az egyes témák workshop alkalmait ütemezni.
Mindezekből látható, hogy szakmailag igényes, kézzelfogható eredményeket ígérő és izgalmas évnek nézhetünk elébe.